467150-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Reparation och renovering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stambyte Storvreten
Referensnummer: 18/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Stambyte och ny el i flerbostadshus i Storvreten, Botkyrka Kommun. Huvudobjekt om 180 lägenheter, med optioner inkluderas totalt 1331 lägenheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 75 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211310 Byggnation av badrum, 45231112 Installation av rörsystem, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45262690 Renovering av byggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45453000 Reparation och renovering, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen