Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biogas
Referensnummer: 2.2-6211-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS inbjuder till anbudsgivning gällande leverans av biogas till SiS ungdomshem Råby
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09100000 Bränslen, 09120000 Gasformiga bränslen, 09121000 Stadsgas, ledningsgas eller liknande gaser, 09121100 Stadsgas eller liknande gaser, 09121200 Ledningsgas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gasförbrukningen beräknas till cirka 1 410 MWh per år. Angiven volym garanteras ej utan ska ses som en vägledning. För mer detaljerad information om anläggningen se bilagan "Anläggningsförteckning"
Takvolym för ramavtalet 6 000 MWh