Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan offentliggörande av meddelande om upphandlingFörklaring:
Da Vinci Robot från Intuitive Surgical Sarl. är den enda certifierade utrustningen på marknaden som har:
2. möjlighet att anpassa sig automatiskt till positionsändringar av operationsbordet.
5. integrerad simulator för kirurgisk träning.