467405-2018 - ÄndringSverige-Vällingby: Byggnation av flerfamiljshus
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kärrtorp Centrum, Nyproduktion av flerbostadshus
Referensnummer: 18/55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211340 Byggnation av flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Svenska Bostäder avser att på totalentreprenad uppföra nyproduktion av totalt 69 lägenheter fördelat på ett hus inom kv. Grönskär 2 (inkl. garage) och två hus inom kv. Söderarm 1 med kompletteringsbyggnader. I projektet ingår även rivning av en kontorsbyggnad samt av en miljöstuga