467457-2023 - ResultatSverige-Storfors: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - VVS, projektering
Referensnummer: 2022-105 S
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avsikten med upphandlingen är att teckna ramavtal för konsultuppdrag avseende VVS,
projektering. Tjänsterna för fackområdet, ska betraktas som avropstjänster med villkoren i ramavtalet
som grund. Uppdragens storlek varierar från objekt till objekt men omfattar i huvudsak ny-, om-, eller
tillbyggnad av verksamhetslokaler inom förskola, skola, äldreomsorg samt förvaltningsbyggnader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71314310 Tjänster avseende värmeisolering av byggnader, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen