467489-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem konsulttjänster elkonstruktion
Referensnummer: 22/179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är ett dynamiskt inköpssystem (DIS) för konsulttjänster elkonstruktion. Leverantörer har möjlighet att löpande ansöka om att få ansluta sig till DIS under hela DIS giltighetstid. Kvalificerade leverantörer får löpande anbudsinbjudningar när Beställaren har behov av konsulttjänster inom aktuellt område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syfte och mål
Syftet är att skapa ett dynamsikt inköpssystem på vilket Beställaren vid behov kan beställa konsulter inom område Tekniska konsulter elkonstruktion.
Omfattning
Samtliga leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven har möjlighet att ansluta sig till det dynamiska inköpssystemet. Systemet är öppet för nya leverantörer under hela giltighetstiden och antalet leverantörer begränsas ej.
Det dynamiska inköpssystemet avser både löpande behov samt uppdrag i projektform.
Anbudsinbjudan från DIS kommer ske genom förnyad konkurrensutsättning vid varje enskilt behov. Anbudsinbjudan via konkurrensutsättningen kommer att se olika ut beroende på behov av tjänst och vid anbudsinbjudan kommer utvärdering t.ex. ske utifrån pris, kompetens eller erfarenhet.
Exempel på uppdrag:
Framtagande av förfrågningsunderlag avseende process- och allmänelektriska installationer i form av Tekniska beskrivningar och ritningar.
Dokumenteringssystem och komponentlistor
Kunna vara delprojektledare vid behov
Besiktningar
Framtagande av EX-klassade handlingar
Kunskap om AF AMA, AMA EL
Bas-P
Kommande beställningar kan omfatta samtliga Tekniska verkens anläggningar.
För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.