467572-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Östergårdsskolan - Nybyggnad grundskola årskurs 4-9
Referensnummer: 21/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom fastighet Högstadiet 1 i Halmstad ligger idag nuvarande Östergårdsskolan bestående av 8st separata byggnader. Den nuvarande skolan ska rivas för att ge plats åt en helt ny skola i 4 våningar, BTA-yta om 14230kvm.
Verksamheten ska vara kvar inom fastigheten hela entreprenadtiden, vilket innebär att rivningen och markarbetena kommer att ske i två olika etapper.
Den nya skolan planeras för 900 elever i åk 4-9, med tillagningskök för 2200 portioner och en idrottshall med läktare för 400p som integreras med skolan. Kring skolan skapas en helt ny skolgård med fokus på rörelse.
Skolan och idrottshallen anpassas för lägerverksamhet med 400st logiplatser.
Byggstart planeras i dec 2021.
Färdigställande etapp 1 (rivning, nybyggnad, delar av skolgården) maj 2024.
Färdigställande etapp 2 ( rivning, resterande del av skolgård) maj 2025.
Nybyggnad BTA: ca 14230kvm
Rivning BTA: ca 11920kvm
Ersättningsform: Fast pris utan index
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42959000 Diskmaskiner för storkök, 45000000 Anläggningsarbete, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111100 Rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45112340 Marksanering, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223820 Prefabricerade delar och komponenter, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231112 Installation av rörsystem, 45236000 Markanläggning, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45343230 Installation av sprinklersystem, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsform: Generalentreprenad
Upphandlingsförfarande: Öppet förfarande
Entreprenadform: Utförandeentreprenad