467613-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkansentreprenad Allégården.
Referensnummer: 2017:721
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser ombyggnad, renovering och tillbyggnad av äldreboendet Allégården. Befintlig yta som ska byggas om och renoveras är ca 3 880 m², tillbyggd yta är ca 688 m².
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen