467655-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektörer för Göteborg, Landvetter Airport (GOT)
Referensnummer: SDA 2019-01529
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att tillgodose Swedavias flygplats i Göteborg, Landvetter Airport (GOT) med byggtekniska konsulter, Projektering, inom nedan discipliner:
Konstruktion Mark, VA, Geoteknisk konstruktion VVS, Sprinkler, Kyl, Styr El. Tele, Data, Elkraft, Brandlarm Brandkonsulter Transportsystem Anbudsgivaren kommer att kunna lägga anbud på en eller flera discipliner.
Upphandlingens värde ca 52 MSEK över 5 år
Avtalstiden: 3 år med möjlighet upptill 24 månaders förlängning
Avtalstart: beräknad till 1.5.2020
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 Konstruktion
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens värde ca 52 MSEK månaders förlängning
Anbudsområde 2 Mark, VA, Geoteknisk konstruktion
Del nr: 2
Anbudsområde 3 VVS, Sprinkler, Kyl, Styr
Del nr: 3
Konstruktion Mark, VA, Geoteknisk konstruktion VVS, Sprinkler, Kyl, Sty rEl. Tele, Data, Elkraft, Brandlarm Brandkonsulter Transportsystem Anbudsgivaren kommer att kunna lägga anbud på en eller flera discipliner.
Anbudsområde 4 El, Tele, Data, Elkraft, Brandlarm
Del nr: 4
Anbudsområde 5 Brandkonsulter
Del nr: 5
Konstruktion Mark, VA, Geoteknisk konstruktion VVS, Sprinkler, Kyl, StyrEl. Tele, Data, Elkraft, Brandlarm Brandkonsulter Transportsystem Anbudsgivaren kommer att kunna lägga anbud på en eller flera discipliner.
Avtalstart: beräknad till 2020-05-01
Anbudsområde 6 Transportsystem
Del nr: 6