467657-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektörer för flygplasterna i Stockholm Bromma Airport (BMA) samt i Malmö, Malmö Airport (MMX)
Referensnummer: SDA 2019-01533
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att tillgodose Swedavias flygplats i Stockholm, Bromma Airport (BMA) samt i Malmö, Malmö Airport (MMX) med byggtekniska konsultern, Projektering, inom nedan discipliner:
Konstruktion,
Mark, VA, Geoteknisk konstruktion
VVS, Sprinkler, Kyl, Styr
El, Tele, Data, Elkraft, Brandlarm
Brandkonsulter
Transportsystem
Anbudsgivaren ska kunna klara samtliga discipliner.
Upphandlingens värde uppskattas till ca 15 MSEK över en 5 årsperiod
Avtalstiden: 3 år med möjlighet upptill 24 månaders förlängning
Avtalsstart: beräknas till 1.5.2020
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen