467711-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Räddningsbåtar
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Livflottar och reservdelar
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser ett ramavtal på initial 3 år med möjlighet till förlängning 2 gånger á 2 år (option 1-2) dvs totalt 7 år. Ramavtalet omfattas av reservdelar för livflottar samt en möjlighet till kompletteringsanskaffning av livflottar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34522200 Räddningsbåtar, 34522200 Räddningsbåtar
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 20 300 000,00 SEK
exkl. moms