Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Confocal Laser Scanning Microscope
Referensnummer: 2-2856/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Two (2) Confocal Laser Scanning Microscopes (CLSM) with platform specific accessories, reagents, service, support, upgrades and updates. Both units will be placed at the Center for Molecular Medicine (CMM) at KI Solna Campus.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38510000 Mikroskop, 38511100 Svepelektronmikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
One of the systems must also allow for live-cell imaging with sub-diffraction limited resolution in thick samples.