Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
X-ray Irradiation Source – Animals
Referensnummer: 2-2859/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
An X-ray Irradiation source for irradiation of small research animals.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33111000 Röntgenapparatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
The instruments will be used by the Department of Laboratory Medicine (LabMed) and the Department of Microbiology, Tumor and Cell Biology (MTC) at KI for medical research.