467732-2017 - ResultatSverige-Örebro: Byggnation av vattenreningsverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Till- och ombyggnad av T-huset USÖ (reservvatten anläggning m.m.).
Referensnummer: 14OLL1638
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252210 Byggnation av vattenreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Örebro län behöver säkra vattenförsörjningen till Universitetssjukhuset. I och med detta ska en vattenreningsanläggning med Svartån som vattentäkt byggas. Denna anläggning ska byggas intill det befintliga Teknikhuset (T-huset) och kunna producera dricksvatten vid avbrott i det kommunala nätet. Uppdraget omfattar även flera optioner avseende anpassning av befintliga lokaler.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45232430 Vattenrening, 45236000 Markanläggning, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen