46782-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Lerum: Programvara för särskild industri
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avtal underhåll och support av Procapita/Edlevo
Referensnummer: KS22.823
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB (556052-7466) avseende support och underhåll av verksamhetssystemet Procapita/Edlevo
Avtalstid: 5 år med möjlighet till förlängning med 5 + 5 år.
Innan avtalet tecknas tillämpas avtalsspärr till och med 2023-01-30
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstid: 15 år.
Äganderätten till verksamhetssystemet Procapita/Edlevo innehas av Tieto Sweden AB. Genom befintligt avtal med Tieto Sweden Healthcare & Welfare AB har kommunen icke-exklusiv evig nyttjanderätt till verksamhetssystemet och dess avtalade programprodukter/moduler. Underhåll, support av Procapita/Edlevo kan därför endast tillhandahållas av Tieto Sweden AB då det som anskaffas skyddas av ensamrätt.
Övrig information
Kommunen annonserar, i enlighet med LoU (2016:1145) 10 kap 5 §, meddelande om frivillig förhandsinsyn i syfte att försäkra sig om att ingen annan leverantör kan tillhandahålla efterfrågade, support- och underhållstjänster av Procapita/Edlevo.