467893-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Byggnation av specialvårdsbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF Nybyggnad Förlossning och Neonatal Etapp 1
Referensnummer: FAST 2017-00660
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215120 Byggnation av specialvårdsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter genomför en upphandling av entreprenad. Projektet innebär uppförande av en ny byggnad för förlossning och neonatalvård på Östra sjukhuset i Göteborg. Byggnationen kommer att utföras i två etapper, varav aktuell upphandling avser etapp 1.
Åtgärderna i etapp 1 omfattar:
• Rivning av KK:s låghusdel samt del av kulvert
• Schaktning
• Markarbeten
• Spontning
• Grundläggningen sker på berg respektive med pålning
• Yttre-VA
• Platsgjuten och prefabricerad betongstomme upp till marknivå
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45112500 Schaktning, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45236000 Markanläggning, 45262300 Betongarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen