468030-2019 - PlaneringSverige-Ludvika: Snittblommor
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Buketter, snittblommor, arrangemang, krukväxter, sorgbukett och begravningskransar 2020
Referensnummer: GNU 2019/113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121200 Snittblommor
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser Buketter, snittblommor, arrangemang, krukväxter, sorgbuketter och begravningskransar för Avesta-, Borlänge-, Falun- och Ludvika kommun samt för bolagen Ludvika kommunfastigheter, Ludvika hem, Lugnet i Falun AB och Hushagens Fastighets AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121200 Snittblommor, 03121210 Blomsteruppsättningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen