2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Defibrillatorer med tillbehör
Beskrivning: Region Jämtland Härjedalen avser upphandla ett ramavtal för defibrillatorer/hjärtstartare samt fabrikatsknuten förbrukning och tillbehör. Ramavatalet ska inefatta tre olika nivåer på defibrillatorer. - Avancerad defibrillator främst avsedd för sjukhusbruk (HIA, IVA, PCI etc) - Defibrillator främst avsedd för ambulanssjukvård, primärvård och vårdavdelningar - Defibrillator avsedd för kontorsmiljö och offentliga platser Regionen kommer att teckna avtal med en anbudsgivare som ska kunna leverera utrustning anpassad för samtliga tre nivåer. I nuläget använder regionen samma typ av defibrillator kontorsmiljö och offentliga platser som för ambulanssjukvård. Regionens avsikt är att under avtalstiden ersätta samtliga befintliga defibrillatorer men eftersom ersättning kan ske först efter att och i den takt ekonomiska medel beviljas kan inga volymer garanteras. I ett första skede är det dock aktuellt att ersätta den mest avancerade modellen. Regionens avsikt och förhoppning är att under avtalstiden avropa: Avancerad Defibrillator sjukhus: 15 st Ambulans Primärvård Vårdavd: 155 st AED Offentliga platser: 5 st.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103953:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33172200 Utrustning för återupplivning