Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för HLR/AED-utbildning samt hjärtstartare
Referensnummer: 2022/377UH-2022-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33182100 Defibrillator
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Räddningstjänsten Storgöteborgs behov av utrustning för HLR/AED-utbildning samt hjärtstartare. Avrop kommer att göras löpande under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33182100 Defibrillator, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35112000 Räddnings- och nödutrustning, 35112100 Livräddningsdockor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad beställningsvolym under avtalsperioden är 4 400 000 kronor. Volymen är en uppskattning baserad på tidigare års statistik samt en analys av RSG:s framtida behov. Den verkliga volymen kan komma att under- eller överstigas, dock inte mer än för avtalet angiven takvolym. RSG förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Den totala beställningsvolymen under avtalsperioden inklusive eventuella optioner får maximalt uppgå till 5 000 000 kronor. Denna volym utgör avtalets takvolym.