468187-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hörseltekniska tjänster
Referensnummer: SLSO 1807-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Hörseltetekniska tjänster omfattande montering,installation, demontering, rekonditionering, lagerhållning och service av hörseltekniska hjälpmedel såsom hjälpmedel för varseblivning, fasta slingor och transmissionssystem
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315100 Eltekniska installationer, 50421000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 51410000 Installation av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
SLSO bjuder in till att lämna anbud på .
SLSO köper årligen in för cirka 1,4 milj SEK.
Upphandlingen omfattar leverans, installation, service/AU (avhjälpande underhåll) demontering, hämtning, rekonditionering samt kassation av hörseltekniska hjälpmedel. Det geografiska avtalsområdet omfattar Stockholms Län.
SLSO kan inte garantera några volymer under avtalstiden. SLSO:s enheter kommer att göra avrop som står i relation till SLSO behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.
På grund av nya upphandlingar inom hörseltekniska hjälpmedel kommer nya produkter att tillkomma och äldre sortiment att utgå under avtalstiden.