Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ångautoklav med tillhörande RO-vattenverk.
Referensnummer: RS/1546/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33191110 Autoklaver
II.1.4.
Kort beskrivning
Östersunds sjukhus är under införande av robotkirurgi (da Vinci SI och XI operationsrobot) och behöver anskaffa en ångautoklav för den validerade steriliseringsprocessen av robotinstrumenten. Autoklaven ska placeras på sjukhusets centraloperation och kommer att ersätta en befintlig Getinge HS6606 autoklav. Upphandlingen omfattar autoklav med tillbehör och tillhörande RO-vattenverk, fullständig installation och option serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33191110 Autoklaver, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen