468206-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal brandskyddsmaterial med tillhörande tjänster
Referensnummer: RS/180/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen upphandlar Brandskyddsmateriel med tillhörande tjänster. I upphandlingen ingår årliga kontroller av brandskyddsmateriel och vägledande markering i regionens lokaler och i vissa fordon över hela Jämtland och Härjedalen. För avrop ingår bland annat, handbrandsläckare med pulver, kolsyra eller skum. Utrymningsplaner. Omladdning och förbrukningsmaterial. Som option ingår service av släckanläggningar. Ungefärliga volymer och adressuppgifter för befintligt brandskyddsmaterial framgår av bilaga Objektförteckning RJH. Upphandlingens totala värde uppskattas till ca 500 000 SEK per år och avtalstiden är 2 år med möjlighet till 2 års förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35111000 Brandbekämpningsutrustning, 35111200 Material för brandbekämpning, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen