468267-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SPECT/CT till Nuklearmedicin
Referensnummer: HSN/44/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen upphandlar en SPECT/CT till Östersunds sjukhus enhet Nuklearmedicin.
- En gammakamera med datortomograf (SPECT/CT), inklusive arbetsstation (Klient/server-lösning) som är anpassad för undersökningar enligt Kravspecifikation
- Leveransen ska omfatta en fullt driftklar anläggning uppfyllande offererade prestanda.
- Utrustningen ska installeras vid befintliga lokaler på Fysiologmottagningen/Nuklearmedicin på Östersunds sjukhus.
- Inbyte av GE Infinia Hawkeye 4 (2011) inklusive demontering och borttransport.
- Installation
- Klinisk och teknisk dokumentation
- Utbildning av klinisk och teknisk personal
- Serviceavtal efter utrustningens garantitid
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar: