468307-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Medicinska hjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjälpmedel, produkter
Referensnummer: HSN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västerbotten driver en hjälpmedelsbutik på Norrlands universitetssjukhus, sortimentet riktar sig till personer som har en nedsatt funktion eller förmåga.
Denna upphandling avser leverans av varor som är lämpliga för försäljning i Region Västerbottens hjälpmedelsbutik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Rollator, inomhus
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rollator, allround
Del nr: 2
Gåstöd, kryckkäpp
Del nr: 3
Gåstöd, kryckkäpp hopfällbar
Del nr: 4
Gåstöd, kryckkäpp anatomisk
Del nr: 5
Gåstöd, käpp
Del nr: 6
Gåstöd, käpp hopfällbar
Del nr: 7
Gåstöd, käpp anatomisk
Del nr: 8
Strumppådragare, kompressionsstrumpor
Del nr: 9
Strumppådragare, vanliga strumpor
Del nr: 10
Strumpavdragare
Del nr: 11
Griptång, aktiv
Del nr: 12
Förhöjningskloss, raka ben
Del nr: 13
Förhöjningskloss, sneda ben
Del nr: 14
Förhöjningskloss, medar
Del nr: 15
Sittdyna, kildyna
Del nr: 16
Sittdyna, coxitdyna, föhöjningsdyna
Del nr: 17
Sittdyna, sittring
Del nr: 18
Sittdyna, hålsits
Del nr: 19
Inkontinens, säng
Del nr: 20
Inkontinens, blöjor
Del nr: 21
Toalettförhöjning
Del nr: 22
Toalettförhöjning, enkel
Del nr: 23
Toalettarmstöd
Del nr: 24
Toalettstol, fristående
Del nr: 25
Toalettstol, hopfällbar
Del nr: 26
Sova, madrass
Del nr: 27
Sova, kudde för nacke
Del nr: 28
Sova, kudde för knä/ben, psoaskudde
Del nr: 29
Överflyttning, i säng
Del nr: 30
Överflyttning, sittande
Del nr: 31
Förstoringslampa, golv
Del nr: 32
Förstoringslampa, bord
Del nr: 33
Förstoringsglas
Del nr: 34
Förstoringsglas, belysning
Del nr: 35
Äta, bestick stora grepp
Del nr: 36
Äta, bestick lätta grepp
Del nr: 37
Strumpor, stödstrumpor
Del nr: 38
Strumpor, halksockor
Del nr: 39
Stöd, sulor, pelotter, inlägg
Del nr: 40
Stöd, för fötterna
Del nr: 41
Stöd, vriststöd
Del nr: 42
Skor
Del nr: 43
Skydd, ortoser
Del nr: 44
Kudde, rygg-/svankdyna
Del nr: 45
Kudde, nackkudde
Del nr: 46
Stöd, bråckbandage
Del nr: 47
Stöd, maggördel
Del nr: 48
Stöd, rygggördel
Del nr: 49
Stöd, hållningsstöd
Del nr: 50
Stöd, halskrage
Del nr: 51
Skydd, knäskydd
Del nr: 52
Muskelstimulans/smärtlindring
Del nr: 53
Träning
Del nr: 54
Träning, gåstavar
Del nr: 55
Träning, pedaltrainer
Del nr: 56
Tid, klocka
Del nr: 57
Ramp, inomhus
Del nr: 58
Ramp, utomhus
Del nr: 59
Duschpall
Del nr: 60
Badkarsbräda
Del nr: 61
Läsbord
Del nr: 62
Övrigt sortiment
Del nr: 63