Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av Dokumentförstörare
Referensnummer: FM2019-4189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30191400 Dokumentförstörare
II.1.4.
Kort beskrivning
FM har för avsikt att upphandla standardsortiment (benämns sedan: bassortiment i texten) inom dokumentförstörare med ”cross-cut” och automatisk smörjningsfunktion av skärverken för myndigheterna FM och FMV. Bilaga 2 – Kravspecifikation. FMs mål är att teckna ramavtal med en (1) leverantör för att tillgodose behovet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30191400 Dokumentförstörare, 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FM har för avsikt att upphandla standardsortiment (benämns sedan: bassortiment i texten) inom dokumentförstörare med ”cross-cut” och automatisk smörjningsfunktion av skärverken för myndigheterna FM och FMV. Bilaga 2 – Kravspecifikation. FMs mål är att teckna ramavtal med en (1) leverantör för att tillgodose behovet inom ovanstående. Avrop efter behov.