468399-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kärlultraljud till Fysiologen
Referensnummer: HSN/279/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Fysiologimottagningen på Östersunds sjukhus utför idag ca 1900 kärlundersökningar med ultraljud.  Avdelningen söker nu en ersättning för den GE Loqic E9 som nu används för kärldiagnostik.
Avdelningen avser att anskaffa en utrustning för generell kärldiagnostik på artärer och vener med prober för allt från djupa bukkärl till ytliga dialysfistlar.
Vid utvärderingen kommer stor vikt att läggas främst vid bedömning av kvalitet och prestanda hos bild- och dopplerfunktioner samt användarvänlighet och miljöpåverkan då kärlundersökningar ofta kan vara tidsödande och fysiskt påfrestande.
Den ekonomiska utvärderingen kommer att baseras på totala kostnaden för offererad ny apparat inklusive givare, årskostnad för samarbetsavtal för underhåll inkluderande givarbyten och reservdelar, utbyteskostnaden för givare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En ultraljudsutrustning för kärldiagnostik.