468401-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Tyngre motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Släckfordon och Tankbilar
Referensnummer: 2022/0038 053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34140000 Tyngre motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Räddningstjänsten Östra Götaland  (RTÖG) inbjuder er att inkomma med anbud avseende fem (5) stycken släckfordon samt fem (5) stycken tankbilar.
I uppdraget ingår även att förse fordonet med samtlig påbyggnad och utrustning som krävs för att fordonet ska kunna nyttjas direkt vid leverans.
Viss utrustning kommer att tillhandahållas av beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon, 34144210 Brandfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalt ska fem (5) stycken släckfordon levereras under perioden 2023-2024 och fem (5) stycken tankbilar ska levereras under perioden 2024-2025.
Avtalet innefattar även Support och Service för chassi samt påbyggnation.