468428-2018 - ResultatSverige-Helsingborg: Försäkringar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Motorfordonsförsäkring
Referensnummer: 83/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkomna att lämna anbud på upphandling av Motorfordonsförsäkring.
Upphandlingen omfattar det samlade försäkringsbehovet för motorfordon för Helsingborgs stad och Helsingborgs Arena och Scen AB.
Motorfordonsförsäkringen ska omfatta samtliga av staden och Helsingborgs Arena och Scen AB ägda och leasade motorfordon som är registrerade hos transportstyrelsen, samt för oregistrerade motorfordon.
Staden har 2018-01-01 545 stycken fordon (inklusive oregistrerade fordon) varav tio (10) stycken fordon tillhör Helsingborgs Arena och Scen AB. 2017 års premie var cirka 1 400 000 kronor. Staden kan inte garantera någon volym under avtalstiden utan anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet.
Avtalet gäller i två (2) år efter avtalsstart med möjlighet till förlängning i två (2) år med ett (1) år i taget.
Avtalsstart är planerad till 2019-01-01.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66510000 Försäkringar, 66514110 Motorfordonsförsäkringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen