468434-2018 - ResultatSverige-Järfälla: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskintjänster för vinterväghållning driftområde syd
Referensnummer: Ten 2018/443
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser maskintjänster för vinterväghållning inom driftområdet syd som består var delområde väster och delområde sydost.
I uppdraget för vinterväghållning ingår plogning och halkbekämpning, utlastning, moddning, isrivning och efterstädning samt snöröjning/
Halkbekämpning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen