46845-2019 - ResultatSverige-Linköping: Kemiska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Processkemikalier
Referensnummer: 18/133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillhandahållande och leverans av processkemikalier till Tekniska verkens anläggningar.
Omfattning
Upphandlingen omfattar tillhandahållande och leverans av processkemikalier till B anläggningar i Linköping, Katrineholm och Mjölby.
Bilaga 1 beskriver vilka kemikalier B är i behov av samt uppskattad årsförbrukning för respektive kemikalie.
Leverans ska ske senast fem (5) arbetsdagar från beställning.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14400000 Salt och ren natriumklorid, 24311411 Svavelsyra, 24311420 Fosforsyra, 24312120 Klorider, 24312220 Natriumhypoklorit, 24313126 Kopparsulfat, 24413000 Ammoniak, 24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen