468580-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Matsalstjänster och catering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering av måltider och övrig förtäring.
Referensnummer: UH-2017-189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55500000 Matsalstjänster och catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun har för avsikt att upphandla catering av måltider och övrig förtäring. Upphandlingen är delad i 2 områden: Ramavtalsområde 1: Enklare förtäring av sallader, smörgåsar, smörgåstårtor och konditorivaror. Ramavtalsområde 2: Bufféer och övriga måltider. Avtalen kommer att vara rangordnade. Område 1: Två (2) leverantörer Område 2: Två (2) leverantörer.
Till hänvisning till LOU 4kap. 15§ har Anbudsgivare endast möjlighet att lägga anbud på antingen område ett eller område två, anbudsgivare får inte lägga anbud på bägge områdena.
Det förekommer en del interna möten och sammankomster i kommunen där dessa tjänster tillhandahålls och utförs av kommunens egna MatEnhet och servicegrupp.
Avtalstiden är 3 år med möjlighet till förlängning 1 år.
Avtalsstarten skiljer sig åt från de olika områdena. Avtalstiden för ramavtalsområde 1 Enklare förtäring gäller fr.o.m. 17.3.2018. Avtalstiden för ramavtalsområde 2 Bufféer och övriga måltider gäller fr.o.m. 24.10.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för endast en del
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtalsområde 1: Enklare förtäring av sallader, smörgåsar, smörgåstårtor och konditorivaror
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55500000 Matsalstjänster och catering, 55520000 Catering, 55523000 Catering för övriga företag eller övriga institutioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sigtuna kommun har för avsikt att upphandla catering av måltider och övrig förtäring.
Upphandlingen är delad i 2 områden.
Ramavtalsområde 1: Enklare förtäring av sallader, smörgåsar, smörgåstårtor och konditorivaror.
Ramavtalsområde 2: Bufféer och övriga måltider.
Avtalen kommer att vara rangordnade.
Område 1: Två (2) leverantörer,
Område 2: Två (2) leverantörer.
Avtalsstarten skiljer sig åt från de olika områdena.
Avtalstiden för ramavtalsområde 1 Enklare förtäring gäller fr.o.m. 17.3.2018.
Avtalstiden för ramavtalsområde 2 Bufféer och övriga måltider gäller fr.o.m. 4.10.2018.
Del nr: 2