46861-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Kollektivtrafik på väg
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Allmän linjelagd kollektivtrafik och särskild kollektivtrafik skolskjutsar
Referensnummer: RS 2019/565
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän linjelagd kollektivtrafik och särskild kollektivtrafik i form av skolskjutsar på Gotland.
Planerad avtalstid är 10 år och det preliminära uppskattade antalet kilometer är 52 miljoner kilometer till ett uppskattat värde av 1,7 miljarder svenska kronor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 700 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till samråd inför upphandling planeras publiceras under februari månad 2020.
Inbjudan till samråd inför upphandling kommer att innehålla tidpunkter för dialogmöten planeras till juni/juli månad 2020.
Formulering av upphandlingsdokument och annonseringsperiod planeras ske från halvår 2 2020 till och med halvår 2 2021.
Varseltid, det vill säga tiden från att avtal tecknats fram till trafikstart planeras till år 2022. Till del under år 2022 planeras för ett implementeringsprojekt inför trafikstarterna.
Trafikstart för den allmänna linjelagda kollektivtrafiken planeras till omkring juni/juli 2023 och trafikstart för den särskilda kollektivtrafiken i form av skolskjutsar planeras till skolstart i augusti 2023.