468612-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Konsulttjänster för hälsa och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd för framtagande av nya sjukhusmiljöer till psykiatrin inom Landstinget Sörmland.
Referensnummer: DU-UPP17-0103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
De psykiatriska klinikerna i Landstinget i Sörmland är i planeringsfasen för att renovera och bygga om lokalerna för akut- och slutenvård. I samband med detta vill vi se över hur vi kan förändra psykiatrivården med nya arbetssätt och ny teknik i nya lokaler.
Landstinget har behov av externt stöd i denna process av en samarbetspartner som har bred erfarenhet av såväl svensk som internationell psykiatrisk vård, som kan bistå med konsulter inom vårdprocesser, innovation, teknik, design och arkitektur.
Upphandlingen avser ramavtal av konsultstöd för framtagande av nya sjukhusmiljöer till psykiatrin inom Landstinget Sörmland i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget. Avrop från ramavtalet sker genom att leverantören att tillämpa avropsförfarandet förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Division psykiatri och funktionshinder i Landstinget Sörmland står inför stora utmaningar att möta ett förändrat vårdbehov hos invånarna i länet. Utmaningarna består bland annat av att hantera helt andra förväntningar från invånare som förväntar sig en flexibilitet och en tillgänglighet samt att kunna nyttja digital teknik på sätt som dagens sjukvård inte kan svara upp emot. Divisionen psykiatri och funktionshinder har effektiva och beprövade metoder och arbetssätt inom psykiatrin men det sätt som vården bedrivs på idag passar inte alla. Landstinget i Sörmland vill förnya och i framtiden bedriva en mer modern psykiatrivård som så långt som möjligt anpassas efter patienternas önskemål och behov. Detta ställer nya krav på såväl arbetssätt som teknik och lokalerna där vården bedrivs.
Landstinget har ett stort behov av externt stöd i denna process. Vi behöver en samarbetspartner som har bred erfarenhet av såväl svensk som internationell psykiatrisk vård, som kan bistå med expertis och kunnande för att formulera lösningar på våra utmaningar. Detta innebär att fånga upp problemställningarna i den psykiatriska vardagen, se över vårdprocesserna utifrån patienternas förväntningar och behov, samt att slutligen formulera lösningar som både ser till vårdprocesser som till innovation, teknik, design och arkitektur.
Utfallet av detta arbete hoppas vi ska resultera i nya lokaler, teknik och arbetssätt som harmoniserar med varandra och som ger en bättre och mer modern psykiatrivård som svarar upp mot invånarnas förväntningar och behov.