Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster inom teknisk prognos
Referensnummer: 20FMV2846
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV har i samverkan med myndigheter en grundläggande omvärldsbevakning och utöver det köper FMV in rapporter från olika organisationer som Fraunhofer, Gartner, MIT och skannar kontinuerligt igenom branschtidskrifter och tekniska journaler genom FMV biblioteks försorg. Denna upphandling avser tecknande av ett ramavtal med en Contentbyrå eller liknande som på uppdrag av FMV ska genomföra undersökningar i form av intervjuer av till exempel forskare, experter, teknikutvecklingsprojekt samt tolkning av oilka vetenskapliga/tekniska rapporter (både inom offentligt och privat sektor). Upphandlad leverantör ska dokumentera insamlat material på ett för målgruppen ändamålsenligt sätt. Grafik, animeringar, audio, video ska kunna tillämpas för att materialet skall framstå som pedagogiskt och tillgängligt för läsaren/ användaren. Förmåga till paketering och kommunikation av teknisk information kommer att vara väsentlig. För mer information se anbudsinfodran med tillhörande ramavtalsutkast.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22200000 Tidningar, facktidskrifter, tidskrifter och veckotidningar, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen