Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetsskapande teknik för boende inom särskilt boende och funktionsstöd
Referensnummer: SON23.26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av trygghetsskapande teknik inom särskilt boende (Socialtjänstlagen, äldreomsorg) samt inom funktionsstöd (Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS). Syftet med upphandlingen är att teckna ett avtal med en leverantör som ska leverera trygghetsskapande teknik med funktioner som kan anpassas utifrån hyresgästens individuella behov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande:
Lerum
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen