Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Beläggningsarbeten och vägmarkeringsmålning, drift och underhåll.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för främst asfaltsbeläggning, underhåll/driftsarbeten. Anläggningsarbeten och vägmarkeringsmålning förekommer i begränsad omfattning. Vissa mindre nyanläggningar kan förekomma men vid större arbeten kommer Landskrona stad att göra separata upphandlingar.
För entreprenaden gäller Allmänna bestämmelser för byggnads-, anläggnings- och installationsentreprenader (AB 04).
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med tre (3) entreprenörer om det finns tillräckligt många anbudsgivare som klarat kvalificerings- och skakrav.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233142 Vägreparationer, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233210 Ytbehandling av allmänna vägar, 45233221 Vägmarkeringsarbeten, 45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen