46892-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Terminaler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobila betalterminaler till Kalmar länstrafik
Referensnummer: 2022-281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31224500 Terminaler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyra av mobila betalterminaler för användning främst ombord på Kalmar länstrafiks bussar.
Upphandlingen består av följande två anbudsområden:
• Mobil betalterminal och tillbehör
• Mobil betalterminal med integrerat kassasystem och tillbehör
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30216200 Magnetkortsläsare, 30233110 Magnetkortsenheter, 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen