468935-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Bygg - Arkitektur
Referensnummer: 2019-041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avsikten med upphandlingen är att teckna ramavtal för konsultuppdrag avseende Arkitektur.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsterna ska betraktas som avropstjänster med villkoren i ramavtalet som grund. Uppdragens storlek
Varierar från projekt till projekt men omfattar på fastighetssidan i huvudsak ny-, om-, eller tillbyggnad av kommunens verksamhetslokaler, såsom förskolor, skolor, grupp-/äldreboenden, idrotts-/kulturanläggningar och förvaltningsbyggnader, samt på marksidan ny-, om-, eller tillbyggnad av kommunens vägar, gator, torg, parker, lekplatser med mera. Avrop för utredningar och analyser som stöd till förstudier och detaljplanearbeten kan också förekomma.
Beställaren avser att teckna ramavtal med max två (2) leverantörer, förutsatt att så många kvalificerar sig.