468939-2019 - KonkurrensutsättningSverige-KUNGSBACKA: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Inom VA
Referensnummer: 19/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av tekniska konsulter inom områdena: VA-projektering, VA-utredningar och VA-modellering.
Kategori 1: VA-projektering
Kategori 2: VA-utredningar
Kategori 3: VA-modellering
Anbud är delbart på sådant sätt att anbud kan avse en eller flera kategorier (avtalsområden) och beställaren avser att anta minst tre (3) men maximalt fem (5) leverantörer under förutsättning att tillräckligt många leverantörer uppfyller samtliga ställda krav leverantörer per kategori.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar uppdrag inom nedan kategorier.
Avrop enligt detta delområde omfattas av förprojektering för totalentreprenader, detaljprojektering för utförandeentreprenader, detaljerade kostnadsberäkningar för såväl total- som utförandeentreprenader. Framtagande av upphandlingsdokument, AF-delar och teknisk beskrivning. Konsulten ska även kunna deltaga i projektering för samverkan-/partneringprojekt.
Avrop enligt detta delområde omfattas av dagvattenutredning/skyfallsutredning till planprogram och detaljplaner, utredningar av VA-ledningsnät och dagvattenanläggningar, förstudier, förprojektering och grova kostnadsbedömningar. Det kan också innefatta planer och utredningar för övergripande strategisk VA-planering som t.ex. VA-plan och VA-taxa.
Avrop enligt detta delområde omfattas av uppbyggnad av rörnätsmodeller i Mike Urban för vatten- spillvatten och dagvattennät, kalibrering och validering av rörnätsmodeller utifrån mätningar, kapacitetsberäkningar och dimensionering av befintliga och planerade ledningsnät. Kvalitetssäkring ska ske av en erfaren modellör som inte varit delaktig i uppbyggnaden av modellen. Modell-dokumentation ska upprättas för att tydligt visa hur modellen är uppbyggd och vilka parametrar som använts. Detta ska vara ett levande dokument som uppdateras kontinuerligt när verkligheten ändras eller nya förutsättningar uppstår. Erforderliga mätningar för modelluppbyggnaden kan komma att ingå.
De krav på kompetens och erfarenhet som gäller för samtliga kategorier framgår under rubrik Leverantörens uppdragsorganisation - krav på personalens kompetens och erfarenhet under punkt AUB.51 Prövning av anbudsgivare.