Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård och cafeteria tjänster
Referensnummer: 113-8124-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Västerbottens län genomför en upphandling gällande Lokalvårdstjänst samt skötsel av cafeterian i myndighetens lokaler, Storgatan 71 B Umeå Länsstyrelsen saknar egen lokalvårdsorganisation och cafeteria personal därigenom upphandlas tjänsten. I Residenset sköts lokalvården av husfrun men vid vissa tillfällen kan extra hjälp behöva avropas av uppdragstagaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90910000 Städning, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen