46897-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stöd till stadsledningsförvaltning samt till projektledning för genomförandet av Karlslunds idrotts- och rekreationsområde
Referensnummer: 2022/4359
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för konsultstöd till Stadsledningsförvaltningen samt konsultstöd till projektledning för genomförandet av Karlslunds idrotts- och rekreationsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79412000 Finansiella konsulttjänster, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående år var volymen för arbetad tid för de båda uppdragen totalt ca 600 timmar. Det bedöms föreligga ett utökat behov av konsultstöd under år 2023. Därefter förväntas behovet successivt minska i omfattning.Konsulttjänsterna avropas separat efter behov varför några garantier för volymer under avtalsperioden inte kan lämnas. Vad gäller mer specifika förutsättningar för omfattningen av uppdraget, hänvisas till upphandlingsdokumentets avsnitt 4.
Maximal volym för ramavtalet är 7 mkr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen ska avtalet upphöra att gälla snarast möjligt och en ny upphandling kommer att genomföras. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen. Maximal kvantitet som kan avropas på avtalet är 1 600 timmar per år.Ramavtalet avser gälla under fyra (4) år. Från det att ramavtalet har löpt i ett (1) år, har endera part rätt att säga upp ramavtalet med tre (3) månaders uppsägningstid.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som Landskrona stad rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.