469037-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gustavsberg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem- Värmdö kommun
Referensnummer: 2022KS/0927-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmdö kommun har initierat ett långsiktigt arbete för att effektivisera och modernisera vår verksamhet,
Som en del i detta arbetat genomförs en övergripande digitalisering av verksamhetens möte med medborgare, företag och anställda.
I detta arbeta har vi konstaterat att vi har en allt för komplex och stor systemflora.
Som ett led i vår målsättning tar vi nu detta första steg att konsolidera, rationalisera system och arbetsprocesser genom två upphandlingar inom Ekonomi- och HR-området.
Denna inbjudan avser Ekonomisystem
Kriterierna för medverkan beskrivs i dokumentet "Ansökningsinbjudan" och svar lämnas i bilaga 1
Vi ser fram emot ert svar och kommande förhandlingar.
MVH
Värm
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se ovan