469093-2021 - ResultatSverige-Kalmar: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksutrustning
Referensnummer: 2021-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling, Storköksutrustning.
Omfattning
Upphandlingen omfattar löpande inköp och installation av storköksmaskiner och storköksutrustning åt beställaren. Beställaren har för närvarande 51st tillagningskök, 7st mottagningskök och 36st serveringskök som huserar storköksmaskiner. Inkoppling, provkörning och utbildning ingår i denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221000 Köksutrustning, 39221180 Köksredskap, 39314000 Utrustning för industrikök, 39315000 Restaurangutrustning, 39700000 Hushållsapparater, 39710000 Elektriska hushållsapparater, 45315100 Eltekniska installationer, 51500000 Installation av maskiner och utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar Kommun, Kalmarsunds Gymnasieförbund, Torsås kommun och Emmaboda kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Kalmarsunds Gymnasieförbund (org.nr 832401-6453)
Torsås kommun (org.nr 212000-0696)
Emmaboda kommun (org.nr 212000-0734)
Avgränsning
Beställaren har idag andra avtal på vitvaror av hushållskaraktär samt glas, porslin och köksprodukter. Dessa omfattas inte av denna upphandling. Upphandlingen omfattar företrädesvis inte heller ny-, om- och tillbyggnation, det vill säga större entreprenader.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Förhandling får inte ske, därför är det av vikt att ni lämnar ert bästa pris och era fördelaktigaste villkor.