Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2020-1167 Åtkomst till data i ekonomisystem som molntjänst
Referensnummer: TI 2020-1167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Telge AB avser att teckna kontrakt om molntjänst omfattande ett ekonomisystem, inkluderande datalagring.
Avtalet avser att tillgodose krav enligt lagstiftning om fortsatt åtkomst, under minst 7 år, till redan upparbetad data som finns i leverantörens system.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48443000 Programvara för redovisning, 48445000 Programvara för kundhantering, 48800000 Informationssystem och servrar, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontrakt tilldelas utan föregående annonsering då föremålet avser ett s.k. "frysavtal" gällande molntjänst/Software-as-a-Service, innebärande fortsatt åtkomst till data som redan upparbetats i leverantörens tjänst under en period om minst 7 år med möjlighet till förlängning ett år.
Kontraktet omfattar datalagring och rätt att få åtkomst till redan upparbetad data samt möjlighet att aktivera molntjänsten/systemet för bestämda perioder om viss handläggning skulle bli behövlig.