Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling; Kompetens- och konsultstöd för anpassning och etablering av systemförvaltningsmodell
Referensnummer: KLF 2019/1118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå kommun har beslutat att implementera en systemförvaltningsmodell - PM3. Modellen anpassas för att passa Luleå kommuns organisation och arbetssätt.
För att på ett smidigt och säkert sätt etablera en fungerande systemförvaltning kommer Luleå kommun att avropa externa kompetenser som med sin erfarenhet och kompetens av vald systemförvaltningsmodell borgar för en stabil systemförvaltningsgrund som håller kommande års förvaltningsarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen