Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Husarkitekt och Arkitekttjänster
Referensnummer: 19/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stiftelsen Nordiska museet (NM) har behov av en Husarkitekt som med tillhandahållen organisation ska bistå NMs förvaltning vid utveckling av både byggnader och mark i samvekan. I arkitektens uppgift ingår bland annat att samgranska HA-gruppens handlingar och leda de kompetenser som behövs och tillsammans med sina underarkitekter svara för en kulturhistorisk och funktionell helhetsbedömning. Husarkitektens uppdrag innefattar även rollen som handläggande arkitekt åt beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 79931000 Inredningstjänster, 79932000 Inredningsdesign
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen