469245-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård och behandling barn och unga.
Referensnummer: Ks 1310/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till anbudsgivning på vård och behandling för barn och unga.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på behandlingshemsvård på HVB, stödboende, öppenvårdsinsatser och konsulentstödd familjehemsvård för barn och unga som placeras enligt Socialtjänstlagen och LVU. Förfrågningsunderlaget med bilagor innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Kommunerna har för avsikt att teckna ramavtal som kan tillgodose de frekventa behoven. Avtalsområdet innehåller till sin natur ett stort mått av eget val från den enskildes sida, varför det inte kommer att finnas någon avropsordning eller garanterad volym.
Val av leverantör för respektive uppdrag kommer att göras utifrån en bedömning om vad som är ändamålsenligt och lämpligt och göras utifrån den enskildes situation och behov, önskemål och handläggarens sociala profession.
Vi emotser Ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Vård och bahandling barn och unga
Del nr: Alla
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311300 Barn- och ungdomsomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen