469313-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Brandskyddstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och köp av brandsläckare, brandposter, brandluckor och övriga brandskyddsprodukter
Referensnummer: KS 2020/0410
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Varbergs kommun, Räddningstjänsten Väst och Hallands Hamnar inbjuder er att delta i upphandling av ramavtal avseende service och köp av brandsläckare, brandposter, brandluckor och övriga brandskyddsprodukter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35111300 Brandsläckare, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varbergs kommun, Räddningstjänsten Väst och Hallands Hamnar inbjuder till anbudsgivning i upphandling av ramavtal avseende service och köp av brandsläckare, brandposter, brandluckor och övriga brandskyddsprodukter.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 31.3.2021
Intyg och certifikat lämnas på svenska men accepteras även på engelska. Om originalintyget är på ett annat språk, ska en översättning till svenska eller engelska bifogas med intyget.