469316-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Mötes- och konferenstjänster på hotell
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Boende och konferenser
Referensnummer: KS 2020/0062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av uppdraget
Upphandlingen omfattar konferenser, kurser och utbildningar samt boende för anställda inom och besökare till deltagande myndigheter. Även myndigheternas anordnande av såväl nationella konferenser som EU-konferenser ingår i upphandlingen.
I denna upphandling läggs en ökad tyngdpunkt på antagna leverantörers miljöarbete. Anbudsgivaren ombeds därför att utförligt redovisa sitt miljöarbete i anbudet. Antagen anbudsgivare åtar sig också att under avtalstiden leva upp till ett antal olika miljökrav.
Ramavtal kommer att tecknas för 48 månader.
Anbud kan lämnas på delar utav omfattningen/åtagandet. Det går således bra att exempelvis enbart lämna anbud på boende alternativt konferenser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Besökare till deltagande myndigheter såsom exempelvis konsulter, föreläsare, politiker och entreprenörer kan komma att nyttja avtalen via myndighetens beställare eller eget avrop.
Tecknade avtal är ramavtal där avrop kommer att göras direkt utav beställare på respektive upphandlande myndighet.
Vid giltighetens utgång upphör avtal att gälla utan föregående uppsägning.
Upphandlingens värde
Upphandlingens totala värde fördelat på 4 år uppskattas till ca 70 MSEK.
Upplysningen om uppskattat värde lämnas som information och innebär ingen förpliktelse för köparen.
Delat anbud