Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rengöring och provtagning av rör och kanaler i mark.
Referensnummer: SDA 2017-01488
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar rengöring, provtagning, provtryckning, filmning, inspektion etc. av rör och kanaler för försörjningssystem i mark. Till försörjningssystem hör förutom system för el, vatten, avlopp och värme även så kallade Pre Conditioned Air (PCA) kanaler. I uppdraget ingår att, på begäran, i samband med inspektion eller provtagning uppdatera Swedavias dokumentation för rördragningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen